Yurtiçi Kargo Api Entegrasyonu


Yurtiçi Kargo’da gönderi tiplerine göre kullanıcı adı ve şifre bilgileri değişmektedir. Bu yüzden öncelikle aşağıdaki Yurtiçi Kargo Şubenizden aşağıdaki bilgileri talep ediniz.

–  Gönderici Ödemeli – Normal Gönderi Kullanıcı Adı
–  Gönderici Ödemeli – Normal Gönderi Şifre

–  Alıcı Ödemeli – Normal Gönderi Kullanıcı Adı
–  Alıcı Ödemeli – Normal Gönderi Şifre

–  Gönderici Ödemeli – Tahsilatlı Gönderi Kullanıcı Adı
–  Gönderici Ödemeli – Tahsilatlı Gönderi Şifre

–  Alıcı Ödemeli – Tahsilatlı Gönderi Kullanıcı Ad
–  Alıcı Ödemeli – Tahsilatlı Gönderi Şifre

yurtici2

Yurtiçi Kargo firmanızda kullanıcı adı ve şifre bilgilerini aldıktan sonra;
Sitenizin Yönetim panelinde Genel Ayarlar > Kargo > Yurtiçi Kargo Entegrasyonu Aktif kısmını “Evet” olarak işaretleyiniz.  Daha sonra bilgileri girebileceğiniz alt kısım açılacaktır. Yurtiçi Kargo’dan almış olduğunuz bilgileri ilgili yerlere yazınız. Bu işlemler sonucunda Yurtiçi Kargo Entegrasyonu kurulumu tamamlanmış olacaktır.

yurtici

yurtici1

Siparişi Kargo Firmasına Aktarmak için;
Yönetim panelinde > Herhangi bir siparişin detay sayfasında> Kargo Detayları sekmesi altından Yurtiçi Kargo Aktar butonu ile ile siparişe ait tüm bilgileri kargo firmanıza aktarabilirsiniz. Aktarım Tamamlandı mesajı geldiğinde tüm  sipariş detayları kargo firmanıza aktarılmıştır demektir. Kargo firmanızın panelinden de teyid edebilirsiniz.

kargo2

kargo2

kargo3

Aktarılan siparişi iptal etmek için;
Daha önce aktarmış olduğunuz bir siparişi iptal etmek ve yeniden yapmak isterseniz, ilgili siparişin detay sayfasında > Kargo Detayları > Gönderiyi İptal butonu ile siparişin aktarımını silebilirsiniz. ” Verisi İptal Edilmiştir.Kargo Çıkışı Engellendi.” mesajını gördüğünüzde ilgili siparişi kargo firmasındaki kaydı silinmiş olacaktır. Daha sonra tekrar aynı siparişi aktarım yapabilirsiniz.

kargo5

Olası Hata Mesajları:
Hata
:   Yurtiçi Kargo sisteminde kayıtlı “kullanici_adi” kullanıcı adlı bir kullanıcı yok!
Sebep: Yönetim panelinde > Genel Ayarlar > Kargo> Yurtiçi kısmındaki bilgilerin yanlış olmasından bu hatayı almaktasınız. Bilgileri tekrar Yurtiçi Kargo’dan talep ederek doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.

Hata: 123456 talep nolu(JOB_ID) 2469 barkodlu(CARGO_KEY) gönderi sistemde mevcuttur.Hata Oluştu!
Sebep:  Bu sipariş, Yurtiçi Kargo sisteminde olduğundan aktarım yapılamamaktadır..

Hata: Hatalı Ödeme Tipi (TT_COLLECTION_TYPE). Ödeme Tipi 0- Nakit, 1-Kredi Kartı olmalıdır.Hata Oluştu!!!
Sebep :  Aktarım yapılırken “Ödeme tipi” seçilmediğinden  aktarım yapılmamaktadır. Ödeme tipi olarak “Kredi Kartı ile Ödeme” yada “Nakit ile Ödeme” seçerek aktarım yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular
Soru: Kargo takip sayfasında, kargo sorgulama yapıldığında “Kargo İşlem Görmemiş” hatası alınmakta. Neden kaynaklanmakta?
Cevap: Kargo işlem görmemiş ibaresini görmenizin sebebi şubenin kargoyu entegrasyon üzerinden değil de manuel olarak kesmesinden kaynaklanmaktadır. Konuyla ilgili olarak Yurtiçi Kargo şubenizle görüşebilirsiniz.

28 Temmuz 2020
Was this article helpful?

Bir cevap yazın