Tüm Tamamlanmamış Siparişler

Yönetim Paneli->Siparişler linkine tıkladığınızda Tüm Tamamlanmış Siparişler listesi gelecektir. Sol menüde hemen altta Siparişler ana başlığı altında Tamamlanmamış(Yarım Kalan) Siparişler görünmektedir.

Müşterileriniz sitenizde ödeme adımında banka seçim ekranına kadar geliyor ve bu seçim ekranından “Kredi Kartı ile Ödeme” , “Kapıda Ödeme” , “Banka Havalesi ile Ödeme” gibi seçenekleri görüyorlar. Bu seçeneklerden birini tıkladıklarında ödeme yapmadan sipariş tamamlanmadan Sitenizin Admin Paneline bir adet tamamlanmamış sipariş kaydı eklenir. Bunun amacı sitenizdeki yarım kalan siparişleri görerek müşterilerinizle ödeme aşamasında neden siparişten vazgeçtiklerine dair iletişim kurmanız içindir. Eğer Tamamlanmamış Siparişler alanındaki bir sipariş Tamamlanmış Siparişler alanında görünüyorsa o müşteri siparişi başarıyla tamamlamıştır.

Bazı siparişlerde kredi kartı limit yetersizliği gibi banka kaynaklı farklı sorunlar oluşabilmektedir. Bu siparişlerin sipariş kayıtlarını Yönetim Paneli->Ödeme Ayarları->Ödeme Logları bölümünden görebilirsiniz. Bu konuda teknik bilgi için lütfen bizi arayın.

İyi Çalışmalar.

28 Temmuz 2020
Was this article helpful?

Bir cevap yazın