3D Secure Sistemi Hata Nedenleri


3D secure sistemi, internet üzerinden kredi kartı ile yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş bir sistemdir.

Ödeme ekranında “Kartınız 3D desteklemiyor“, “Isleminiz gerçeklestirelemedi. Kullanicinin 3d islem yapmasi engellendi“, “Card 3D Secure kayitli degil” şeklinde hatalar görebilirsiniz.

Ödemenizi tamamlayabilmek için kartınızın 3D özelliğinin aktif olması gerekmektedir.
Alınan hataların giderilmesi için ilgili banka ile görüşerek 3D özelliğini aktif etmeniz gerekmektedir. 3D özelliğinin sadece bir kez aktif etmeniz diğer işlemleriniz için yeterli olacaktır.

3d_secure copy

E-ticaret sitenizde müşteriniz ödeme alanından banka tarafından 3d ile ödeme sayfasına yönlenmiştir ve bu sayfa banka sayfasına bağlandığından kaynaklı e-ticaret siteniz ödeme sayfasından ayrılmış durumdadır.
[ Bu aşamada Yönetim Paneli > Siparişler alanına “tamamlanmamış sipariş” olarak açılır ve bankadan gelecek cevabı beklemektedir.]

Müşteri banka sayfasında 3d şifresini girer ve ödeme butonuna bastığında banka çekim işlemini yapar ve daha sonra e-ticaret sitenizin ödeme sayfasına müşteriyi yönlendirir.
[ Bu aşamada eğer müşteri internetine bağlı bir bağlantı kopukluğu yaşarsa veya tarayıcı bağlantı engeli olursa siteye dönüş yapamaz. Yani bankanın işlemin tamamlandığına dair mesajını göremez ve siteye ulaştıracak yol kapanır ise Yönetim Paneli > Siparişler alanına “tamamlanmamış sipariş” olarak kalmaktadır. Fakat eğer banka cevabı siteye olumlu şekilde ulaşırsa Yönetim Paneli > Siparişler alanına “tamamlanmamış sipariş” olarak kalmaz “Bekleyenler” alanında kalmaktadır. ]

28 Temmuz 2020
Was this article helpful?

Bir cevap yazın