Tek Bir Müşteri İçin Kupon Tanımlama

Tek bir müşteriye kupon tanımlamak istediğiniz zaman aşağıdaki yolu takip etmelisiniz.

Yönetim Paneli> Kampanyalar> İndirim Kuponları> Genel

Açılan sekmede Kupon Adı kısmına müşteriye özel bir kupon olduğu için o müşteriyle ilgili bir bilgi girilmeli.

Örneğin: “Canan Test” adlı bir müşteriye özel kupon oluşturmak istiyorsak “Canan Test Kuponu” gibi bir bilgi girmeliyiz.

Kod kısmında kupon kodunuzu oluşturmalısınız.

Örneğin: %50indirim gibi.

Türü kısmında İndirimi sabit bir fiyattan mı yapmak istiyorsunuz yoksa yüzde olarak mı yapmak istiyorsunuz bunu belirlemelisiniz.

İndirim ksımında uygulamak istediğiniz indirimi İndirim Türüne uygun olacak şekilde belirtmelisiniz.
Not: Bu kısımda ayraç olarak “.” (nokta) kullanmanız gerekmektedir.

Örneğin: “Sabit” seçeneğini seçip indirimi 50.00 tl yaparsanız 100 tl’lik bir üründe olsa 50 tl indirim uygulanacaktır (müşterinin ödeyeceği tutar 50 tl’ye düşecektir), 400 tl’lik bir üründe olsa 50 tl indirim uygulanacaktır (müşterinin ödeyeceği tutar 350 tl’ye düşecektir).

Eğer indirim türünden yüzde seçeneğini seçerseniz ve indirim kısmına 20 yazarsanız 100 tl’lik ürünede %20’lik bir indirim uygulamış olursunuz (müşterinin ödeyeceği tutar 80 tl’ye düşer), 500 tl’lik bir ürünede %20’lik bir indirim uygulamış olursunuz (müşterinin ödeyeceği tutar 400 tl’ye düşer).

Belli bir tutarın üstündeki satışlara indirim uygulamak istiyorsanız (Örneğin: 100 tl ve üzeri satışlarda %50 indirim) Toplam Tutar Göre kısmına indirim yapmak istediğiniz tutarı yazmalısınız.

Sadece giriş yapan müşteriler için indirim yapmak istiyorsanız Müşteri Girişi kısmını Evet olarak seçmelisiniz. Hayır olarak seçerseniz giriş yapan ve yapmayan bütün müşterilere indirim yapmış olursunuz.

Ücretsiz Kargo kısmı “Kuponu kullanan kişiye ek olarak ücretsiz kargo uygulanacak mı?” sorusunun cevabıdır. Evet seçeneğini seçerseniz müşteriye ücretsiz kargo uygulanacaktır. Hayır seçeneğini seçerseniz sistemdeki kargo ayarlarınız normal şekilde çalışacaktır.

Kategori kısmını hangi kategoride indirim uygulamak istiyorsak ona göre seçiyoruz.

Örneğin: Not Defterleri kategorisinde indirim uygulamak istiyorsak Not Defterlerini seçiyoruz.

Eğer bütün kategorilerde indirim uygulamak istiyorsanız bütün kategorileri seçmelisiniz. Kategorileri seçtiğiniz zaman seçtiğiniz kategorilerin altındaki ürünler otomatik olarak Ürünler kısmına eklenecektir.

Müşteri Kuponu sadece seçilen müşterilere indirim uygulanmasını sağlar. Kişiye özel kupon oluşturmak istediğimiz için bu kısma indirim uygulamak istediğimiz müşteriyi ekliyoruz.

Başlangıç Tarihi-Bitiş Tarihi kısmı kuponun geçerli olacağı tarih aralığını belirler. Kuponun hangi tarihler arasında geçerli olmasını istiyorsanız bu kısmı o şekilde doldurmalısınız. Kupon tarihi oluştururken dikkat edilmesi gereken nokta kupona indirim uygulamak istediğiniz tarihten bir gün öncesini seçmeniz ile kupon kullanılabilecektir.

Kupon Başına Kullanım kısmı tüm müşterilerin kuponu kaç kez kullanabileceğini belirler. Kişiye özel kupon oluşturulurken tek bir kişi bu kuponu kullanacağı için “0” yazmanız gerekir.

Müşteri Başına kullanım kısmı tek bir müşteri için kuponu kaç kez kullanacağını belirler. Bu kısmı müşterinin kuponu kaç kez kullanmasını istiyorsanız ona göre doldurmalısınız.

Son olarak kuponun kullanılabilir olması için Durum kısmını Açık yapmalısınız. Ardından Kaydet ve Önbelleği Temizle işlemlerini yapmanız gerekir.

Burdaki kuponu sepet sayfasında müşteriniz kullanabilecektir.

28 Temmuz 2020
Was this article helpful?